freeday spa samsun klasik masaj

Klasik masaj, bilinen en popüler masaj türlerinden birisidir. Diğer bir ismi ise İsveç masajıdır. Masajın en önemli özellikleri, gevşemek, gerginliği almak, ağrıyı azaltmak ve dolaşımı hızlandırmaktır. Batı tekniğinin uygulandığı bu masaj çeşidi, vuruş ve germe yöntemlerini içerisinde barındırır.

Aromatik uçucu yağ ve losyonların kullanıldığı klasik masaj da, cilt uyarılarak, kan dolaşımının hızı arttırılır. Yapılan masaj ile kasların esnekliği arttırılırken, rahatlama ve gevşeme sağlanır.

İsveç masajın birkaç tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler ile bacaklar, avuç içi, omuz ve sırt gibi bölgelerde gerginlik azaltılırken, ağrıyı da kesme özelliği sayesinde kendinizi daha enerjik ve hafif hissedebilirsiniz.

Klasik (İsveç Masaj) Teknikleri Nelerdir?

Beden ağrıları, tutulmalar, kas sıkışmaları ve eklem ağrıları için tedavi edici özelliği ile bilinen masaj türlerinden en bilinen ve en popüler olanı şüphesiz Klasik İsveç Masajıdır. Zihinsel ve fiziksel olarak size iyi hissettirecek ve gevşeme sağlayacak İsveç masajını uzman masör ve masöz terapistlerimiz eşliğinde merkezimizde uygulatabilirsiniz.

İsveç masajı kendi içerisinde çeşitli teknik ve yöntemlere göre ayrılmaktadır. Bunlar, Öflöraj, Petrisaj, Friksiyon, Vibrasyon ve Tapotementtir.

Öflöraj Tekniği – Sıvazlama

Birçok masaj çeşidinde var olan bir sıvazlama tekniğidir. Öflöraj tekniği avuç içi ve baskı yöntemi kullanılarak uygulanır. Aromatik yağların cilde nüfuz etmesi ve hafif basınç ile kasların ısınması sağlanır. Sinirlerin sakinleşmesi, vücudun rahatlaması ve kan dolaşımının artması için öflöraj tekniği kullanılır. Ayrıca sıvazlama metodu ile lenfatik drenaj gelişirken, vücudun birçok bölgesine uyarı ve sinyaller gönderilir. Klasik masajın başlama tekniği sıvazlama ile gerçekleşir.

Petrisaj Tekniği – Yoğurma

Yoğurma tekniği ile kasların sıkılaşması ve esnetilmesi sağlanır. Bu işlem bölgelerin hassasiyetine göre tek elle veya çift elle yapılabilmektedir. Deri altındaki dokulara ve noktalara etki etmek amacı ile yoğurma işlemi gerçekleştirilir. Kavranan doku hafif seviyeden sert seviyeye kadar yoğrulmaya devam edilerek, kasların esnetilmesi sağlanır. Kasların esnemesi ve gevşemesi, dinlenmenize ve rahatlamanıza olanak sağlar.

Friksiyon Tekniği – Basınçlı Germe

Kişilerin vücut ve doku yapısına göre basıncın ayarlanabildiği bir tekniktir. Bu teknikle dairesel hareketler ile çekme veya germe işlemi gerçekleştirilir. Derin kas yöntemi baz alınarak yapılan friksiyon tekniği, dokunun gerginliğine göre basıncın arttırıldığı yada hafifletildiği bir eylemdir. Daha sık başparmaklar, avuç içi ve elin tamamı kullanılarak, çeşitli bölgelere dairesel hareketlerin uygulandığı bir yöntemdir. Özellikle ‘’kulunç’’ için oldukça etki sağlar.

Vibrasyon Tekniği – Titreşim

Vibrasyon tekniği, küçük kasların gevşetilmesi üzerine yoğunlaşarak nazikçe sallama işleminin gerçekleştiği bir terapidir. Parmak uçlarının frekans şeklinde dokuya temas etmesi ve spazmın yok edilmesi için oldukça ideal bir masaj yöntemidir.

Tapotement Tekniği –  Doğrama – Yumruklama – Kupalama

Enerji kanallarını harekete geçiren tapotement tekniği, tüm enerjinin doğru ve orantılı şekilde vücuda yayılmasını sağlar. Ritmik ve uyarı etkisi ile içerisinde barındırdığı diğer tekniklerin harmanlanması vücuda direnç ve dinamizm sağlar.

Doğrama

Terapist ellerinin yassı kısmıyla doğrama işlemi gerçekleştirir gibi vücuda basınç uygular. Ritmik şekilde uygulanan bu basınç, kasları çok rahatlatır ve hafif sert şekilde uygulandığında vücut eklemlerinin ağrıları giderilir.

Kupalama

Klasik masaj tekniklerinde yer alan kupalama da, Elleri kupa şekline getirerek çeşitli bölgelere hızlı ve basınçlı şekilde vurma tekniğinin uygulandığı bir yöntemdir.  Bu yöntemde son derece etkili olup, iskelet yapısına yakın dokuları hedef alarak, rahatlama sağlanır.

Yumruklama

Genellikle kalça ve bacak bölgesi gibi iskeletin daha alt tabakada kaldığı bölgelere  uygulanan bir yöntemdir. Terapist ellerini hafif bir yumruk şekline sokarak, ardı ardına bölgelere yumruklama işlemi yapar.

İsveç Masajının Faydaları Nelerdir?

 • Kramp, tutulma ve spazm olan bölgeleri açar
 • Kasların gevşetilmesini sağlar
 • Kasların güçlenmesine olanak sağlar
 • Cildi gerer ve sıkılaştırır
 • Kan dolaşımını dengeler
 • Enerji akımını dengeler
 • Sinir sistemini uyararak, rahatlama sağlar
 • Uyku kalitesini arttırır
 • Stresi azaltır, zihinsel olarak dinamik hissettirir
 • Kronik ağrılarla baş eder
 • Migren, astım ve benzeri hastalıklarda etkili sonuç verir

Klasik masaj, aromaterapi uygulamalarının en bilinen ve en sık kullanılanlarından birisidir. Vücudunuzda hissettiğiniz gerginlik, ağrı, kramp, spazm, tutulma ve benzeri şikâyetleri bulunan kişiler masaj ve spa merkezimiz de deneyimli masör ve masöz terapistlerimizden İsveç masaj uygulamasını yaptırabilir.

Samsun klasik masaj konusun da sizlere daima en kaliteli hizmeti verebilmek için eğitim ve deneyimlerimizi geliştiriyoruz.

Vücuda detoks etkisi veren İsveç masajı, Thai masajı yada bali masajı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.