freeday refleksoloji

Refleksoloji masaj, uzak doğudan günümüze uzanan 5 bin yıllık bir masaj türüdür. Ayaklar, eller ve kulaklarda bulunan refleks noktalarına temas ederek uygulanan bu yöntem, enerji akışının doğru orantıda yayılmasını sağlamaktadır.

Tedavi edici özelliği ile kullanılan refleksoloji masajı, özellikle ayaklarda bazı noktalara yoğunlaşarak, vücudun tümüne hâkimiyet kurar. Enerji akışı ile iletişim kurduğu bu noktalar sayesinde vücudun ve organların tedavi edilmesi için büyük bir destek sağlar.

Ayaklar vücuda sinyal gönderen uzuvlardan birisidir. Refleksoloji masajı da bu noktaları tespit eder ve çeşitli bölgelere masaj yoluyla sinyaller gönderir. Ayak ağrıları başta olmak üzere, tüm vücut rahatlama göstererek, zindelik kazanır. Masaj merkezimizde refleksoloji masajını deneyimli ve profesyonel terapistlerimiz ile uygulamaktayız.

Refleksoloji Noktaları Nelerdir?

Refleksoloji masajının nihai amacı, ayak, el ve kulaklardaki noktaları tespit etmek, bu tespitler ile organ, kemik ve vücut sistemini doğru masaj tekniklerini kullanarak, dinlendirmek ve tedavi etmektir.

 • Ayaklar vücutta birçok organı temsil eden uzuvlardır. Sol ayak, vücudun sol bölümünü, sağ ayaksa vücudun sağ bölümünü temsil eder.
 • Sol ve sağ bölümde yer alan organlara dışarıdan etki etmek için ayaklar aracılık yapmaktadır.
 • Vücut sisteminde yer alan bu organların ihtiyacı olanı vermek için ayakların masaj yöntemine tabii tutulması gerekir.
 • Sinir sistemindeki tıkanıklığı açmak, stresi azaltmak ve vücut enerjisini arttırmak için refleksoloji masajı uygulanmalıdır.

Ayaklardaki refleks noktaları, organlarla ilişkilidir. Terapist bu noktaları keşfeder ve tespit eder. Ardından masaj uygulaması başlar ve organlara gönderilen sinyaller, uyarılar ile birçok rahatsızlık giderilir.

Ayak parmakları, ayağın üst ve alt tabakası, kulak ve eller vücudun sistemsel bölgelerine ulaşmada aracılık eden organlardır. Refleksoloji haritası ile kişinin şikâyeti masaj teknikleri ile bütünleştirilir.

Bir rehber niteliğinde olan refleksoloji haritası, tedavi edici ve dinlendirici etkili bir masaj yöntemidir.

Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji masajı kişiye özgü gelişen bir masajdır. Kişinin şikâyetine göre şekillendirilen bu masajda en önemli bölüm ayakların refleks noktalarına ulaşabilmektir. Ayak tabanında yer alan refleks noktalarına göre parmak baskısı ile masaj tekniği uygulanır.

Masaja öncelik olarak ayak bileklerinden başlanır. Ayak bileğine uygulanan masaj kişinin gevşemesine ve sinirlerin rahatlamasına olanak sağlar. Ardından ayak tabanı refleks noktalarına göre kişinin tepkileri ölçümlenir. Bu tepkilere göre yoğunluğun nereye verilmesi gerektiği saptanır. Ayak parmaklarını da aynı ölçümde kullanarak organlara sinyaller gönderilir.

Refleksoloji masajının en önemli özelliği sadece ayaklar masaj uygulamasına tabii tutulsa da tüm vücuda rahatlama ve dinlenmişlik sağlamasıdır. Vücudun sorunlu bölgesine ayakaltında bulunan refleks noktaları ile temas edildiğinde, bölgenin rahatlaması ve iyileştirilmesi sağlanır.

Uygulama bittiğinde sanki tüm vücudunuza masaj yaptırmışsınız gibi dinç ve enerjik hissedeceksinizdir. Sinir sisteminizi dengeleyen, kan akışınızı hızlandıran ve uyku kalitenizi onaran bu refleksoloji masaj tekniğini masaj merkezimizde uygulatabilirsiniz.

Ayrıca vücutta bulunan toksik maddelerin atımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve beden fonksiyonlarının kuvvetlenmesi içinde refleksoloji masajını yaptırabilirsiniz.

Refleksoloji Masajın Faydaları

 • Depresyon, anksiyete, stres gibi psikolojik faktörlerde etkili şekilde rahatlama sağlar
 • Panik atak, romatizma ve astım gibi şikâyetlerinize iyi gelir
 • Bel ve boyun fıtığı tedavisinde etki sağlar
 • Migren ve baş ağrısına iyi gelir
 • Regl döneminde gerginlik ve ağrıyı büyük ölçüde azaltır
 • Cinsel sağlık sorunlarına çözüm sağlar
 • Hormon problemlerinde denge oluşturur

Refleksoloji masajı birçok hastalıkta tedavi edici özelliği ile sıkça kullanılan bir tekniktir. Ancak bazı kişilerde bu masaj türü tavsiye edilememektedir. Bunlar, hamileliğin ilk 6 ayında olan bayanlar, şeker hastaları, varis sorunu yaşayanlar, kalp ve damar tıkanıklığı bulunan hastalardır.

Özellikle engelli çocuk gruplarının zihinsel ve bedensel gelişim tedavisinde sıklıkla uygulanan refleksoloji masajı, fizik terapi çalışmalarında da etkili şekilde fayda sağlandığı görülmektedir.

Masaj salonumuzda refleksoloji masaj ve diğer tüm branşlarda profesyonel masör terapistlerimiz sizlere kaliteli bir hizmet sağlamaktadır.