Masaj, Arapça kelimelerden türeyen, ‘’mass’’ ve yunanca yoğurma anlamından gelen ‘’massein’’ kelimelerinden oluşmaktadır. Masaj, iç organlar, deri altı, dokular, dolaşım, metabolizma, refleks yolların ve lenf sistemlerinin işlevselliğini arttırmak, dinlendirmek, tazelemek ve tedavi etmek amacı ile uygulanan bir yöntemdir.

Birçok teknik yöntem ve metodun uygulandığı masajın birçok da çeşidi bulunmaktadır. Basınç, darbe, ovma, germe ve sıvazlama gibi teknikleri bölgesel masaj çeşitlerine göre kullanmak, manipüle etmek masajın özelliklerindendir.

Masaj çeşitleri uygulanacak bölgeye, uygulanacak tekniğe göre farklılık gösterir ve farklı etkiler sağlar.

Masaj çeşitlerini inceleyelim ve hangi masajın hangi tür etki ve faydalarını olduğunu öğrenelim.

Klasik Masaj ( İsveç Masaj )

Klasik masaj adından da anlaşılacağı üzere bilinen en eski ve en popüler masaj çeşitlerinin başında gelmektedir. Batı tekniğinin hakim olduğu klasik masaj da, aromatik yağ esansları kullanılır. Bu yağlar vücudu ve zihni dinlendirirken, masaj teknikleri ile birlikte kişilerde büyük bir rahatlama ve gevşeme sağlar.

Yaklaşık 1 saat süren isveç masajı, dinamizm kazanmanıza ve yenilenmenize olanak sağlar. İsveç masajı için samsun masaj merkezimizden randevu alabilirsiniz.

Thai Masaj &Thai Aroma Masaj

Thai masaj ve thai aroma masaj Tayland’dan günümüze uzanan çok değerli bir masaj tekniğidir. Hint yogası ve Çin geleneksel tıbbını oluşturan thai masaj ve thai aroma masajı, baskı ve germe işlemlerini kapsamaktadır.

1 ile 4 saate kadar uzayabilen bu masaj stilinde ortalama 60 çeşit teknik kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde, germe, sıkma, sıvazlama, ovma, esnetme ve baskı hareketleri yer alır. Sık sık pozisyon değiştirilerek uygulanan thai masajı, kişinin tüm vücut dengesini düzenler, muhteşem bir enerji akımı sağlar.

Thai aroma masajında ise yine aynı tekniklerle birlikte aromatik yağlar, losyonlar ve kremlerden destek ve takviye alınır. Bu sayede cildin kendini iyileştirmesi de masajın en büyük etkilerinden biri olarak görülebilir.

Spor Masajı

Spor masajı genel olarak aktif sporcular için ideal bir masaj yöntemi sunar. Tüm sportif etkinliklerde, etkinlik öncesi ve sonrasında uygulanabilen spor masajı, kasların ve eklemlerin zedelenmesini, sakatlanmasını ve hasar görmesini engelleme de büyük ölçüde etki sağlar.

Ritim, baskı ve süresinin bölgeye göre ayarlanabildiği spor masajı, ağır spor branşlarında müsabaka öncesi ve sonrası sporculara uygulanır. Vücudun enerji seviyesini arttıran, yorgunluğu alan, psikolojik olarak rahatlama sağlayan ve herhangi bir sakatlamayı önlemek açısından son derece etkili bir masaj türüdür.

Birçok sporcu günümüzde müsabaka öncesinde spor masajı yaptırmakta ve daha zinde olarak yarışmaya katılmaktadır. Bu sayede başarı elde ettiğini söyleyen binlerce sporcu bulunmaktadır.

Aroma Terapi Masajı

Uçucu yağların, bitki özlerinin ve losyonların karışımlarından elde edilerek hazırlanan masaj yağları ile kullanılan bir masaj yöntemidir. Düşük tempoda ancak etkili şiddette uygulanan aroma terapi masajı son derece rahatlatıcıdır. Aynı zamanda ruhu dinlendirir ve kişiye yoğun haz sağlar.

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji masajı, ayaklara uygulanan bir masajdır. Vücudun tüm noktasına ayak bölgesinde bulunan noktalara temas ederek çeşitli sinyaller gönderilir. Bu sinyaller ve kullanılan teknikler sadece ayak masajıyla tüm vücuda masaj yapılmış etkisi sağlar. Fiziksel ve duygusal rahatlama sağlayan refleksoloji masajı için terapi merkezimizden randevu oluşturabilirsiniz.

Comments are disabled.